Як сучасні тенденції впливають на роботу ПГЗК і за чим будемо «спостерігати»

«Змінюються часи – змінюється багато що. Але, в кінцевому підсумку – і гаразд, і нехай собі змінюється далі. Всі ми живемо, змінюючись. І скаржитися тут нема на що … »(Харукі Муракамі, японський письменник-філософ).

Наскільки все-таки точно ця талановита і творча людина описала нашу сучасність в одній зі своїх робіт! Ми сьогодні живемо в шаленому ритмі, коли щодня щось змінюється, доводиться пристосовуватися до новітніх технологій, реформ, законів та правил європейського зразка. І нам нічого не залишається, як тільки слідувати і виконувати, впроваджувати і вчитися користуватися, з цим якось жити – іншої дороги немає. Інакше, будь то звичайна людина або підприємство, вони просто випадуть з загальноприйнятного ланцюжка і сповільнять свій темп, рух вперед, а значить – закриється шлях до їх подальшого розвитку. І ми упевнені, що кожнен, хто читає ці рядки, представляє свою індивідуальну ситуацію, в якій «не доводиться скаржитися». Чи не скаржаться і фахівці нашого гірничо-збагачувального комбінату, потихеньку пристосовуючись до нових правил енергоринку та впроваджуючи у виробництво суперсучасні системи відеоспостереження. Як це відбувається, що ми можемо і куди прагнемо – днями перевіряв Голова правління АТ «ПОКРОВСЬКИЙ ГЗК» Сергій Шуваєв в процесі виїзної наради.

Практично всі передові підприємства світу вже давно скуштували переваги систем відеоспостереження, запровадивши їх на своїх виробництвах. В Україні подібна тенденція теж успішно розвивається. І це зрозуміло, адже оперативний контроль, своєчасне реагування, безпека та збереження – найважливіші стовпи, на яких має базуватися діяльність будь-якого підприємства. І приємно констатувати, що Покровський ГЗК в цьому плані не відстає від передовиків. Впроваджувати систему відеоспостереження на комбінаті розпочали ще у 2013 році, під час будівництва і запуску в експлуатацію Цеху з переробки шламів. На той час фахівці Цеху технологічної диспетчеризації (ЦТД) та Відділу інформаційних технологій (ВІТ) переймали безцінний досвід по монтажу і установці системи відеоспостереження у підрядної організації. Але вже незабаром довели, що цілком можуть самостійно виконувати цю задачу, що успішно продемонстрували на практиці.

Питання розвитку системи відеоспостереження на комбінаті особливо актуалізувалося в минулому році, поряд з реорганізаційними змінами на Чкаловській збагачувальній фабриці (ЧЗФ). Вони були пов’язані з впровадженням селективного завалювання руди оксидного комплексу, розвитком вагового господарства та схемою взаємодії з іншими структурними підрозділами підприємства. Тобто, як нам пояснив начальник ЦТД Павло Юзіков, прагнучи не відставати від сучасних технологій, на комбінаті виникла необхідність замінити так званий ручний контроль за виробничим процесом на автоматизований, більш якісний та оперативний.

– В рамках виконання програми ВТР-2018, фахівці ЦТД та ВІТ встановили систему відеоспостереження на території Чкаловської збагачувальної фабрики. Під цілодобовим оглядом тепер перебувають: склад готової продукції, дозувальний вузол, ваги (з східного та західного боків корпусу прийому). Ці об’єкти є ключовими з технологічної точки зору, тому першими були взяті під оперативний контроль. Наші фахівці разом з ВІТ стояли біля витоків розробки програми, займалися замовленням спеціальних ТМЦ та контролем за їх якістю, монтажем, введенням в експлуатацію і технічною підтримкою. В процесі монтажу працівники ЦТД збирали обладнання та ТМЦ (камеру, кабель, приймальні та передавальні пристрої) в єдину систему. Програмування відеореєстраторів, їх підключення до локальної мережі комбінату, настройку IP камер та програмного забезпечення на робочих станціях центрального пульта відеоспостереження взяли на себе представники ВІТ.

Варто підкреслити, що вся інформація передається на ретранслятор за бездротовою технологією, а потім по оптоволоконному зв’язку – в мережу і на сервер. Саме тому ми називаємо розроблену і впроваджену комбінатом схему відеоспостереження унікальною, яка не має аналогів навіть серед наших системних підприємств. Таким чином, ми мінімізуємо витрати і одночасно йдемо від підземного прокладання кабелю. Адже останнє могло б спричинити за собою тривалу процедуру землевідведення, що супроводжується безліччю дозвільних документів, а у нас все вийшло набагато простіше, – пояснює Павло Юзіков.

Як же працює ця система – перевіряли учасники оперативної наради (директор з економічної безпеки і режиму Віталій Бочаров, головний енергетик комбінату Павло Літун, начальники ЦТД та ВІТ – Павло Юзіков і Олег Алілуєнко) під керівництвом Сергія Шуваєва.

На огляд присутніх був представлений пульт центрального спостереження. Тут вони побачили два сучасних екрани з чітким зображенням виробничих зон, які покриті системою відеоспостереження. Причому, при умові завдання чітких параметрів (час і точки зображення) можна побачити точну похідну. І цей алгоритм дійсно працює. Подібний екран встановлений і в диспетчерській ЧЗФ. Звідси тепер протягом всієї зміни можна спостерігати за процесом завалювання сирої руди з східного та західного боків, а також керувати ним в оперативному режимі, виключаючи людський фактор.

– Особисто переконавшись в хорошому результаті спільної праці Цеху технологічної диспетчеризації та Відділу інформаційних технологій, я з упевненістю в черговий раз можу сказати, що комбінат готовий приймати виклики, які нам диктує час. Фахівці зазначених структурних підрозділів виконали колосальну роботу, домігшись відмінних показників, за що я їм дуже вдячний. Зараз ми бачимо сучасну систему відеоспостереження, яка відкриває нам нові можливості контролю і оперативності. Значить ми рухаємося правильним шляхом. Будемо дотримуватися подібної тактики і надалі, – оцінив функціональність системи відеоспостереження Голова правління.

На підтвердження слів Сергія Павловича начальник ЦТД додав, що згідно з ВТР 2019 року системою відеоспостереження будуть оснащені верхні роторні комплекси (р / к №6 та р / к №9) Північного і Чкаловського №2 кар’єрів. Для реалізації цих проектів біля понижуючих підстанцій будуть встановлені щогли, а на них – WI-FI ретранслятори для збору інформації (відеосигналів) з усіх точок і їх подальшою передачею на сервер. Подібні технології в поточному році також планується впровадити на складі №11 Служби забезпечення виробництва, в Електроремонтному цеху і Санаторії-профілакторії комбінату.

Думаємо ніхто не стане сперечатися, що крім оперативності контролю за виробничим процесом, система відеоспостереження ще й значно полегшує управління ним. Все це завдяки досвіду і зусиллям наших фахівців-зв’язківців. І як тут не згадати одну з цитат «великих», яка вже стала крилатою: «Легкість дається важкою працею». І ця важка праця лягла на плечі персоналу ЦТД, включаючи ІТП і електромонтерів всіх напрямків. Тому керівник цеху Павел Юзіков щиро вдячний всім своїм колегам за виконану високопрофесійну, чітко розплановану і злагоджену роботу. Саме ці люди – опора й надія комбінату в подальшій реалізації завдань щодо розвитку мережі відеоспостереження. І ми впевнені, що вони впораються, тому що – фахівці з великої літери.