Кузня інновацій

10 жовтня українські працівники стандартизації та метрології відзначили своє професійне свято. Люди, які оперують беззаперечною точністю, – напевно саме так можна назвати сучасних метрологів. Якщо ж говорити про заводських фахівців ЦЛАМ, то в список достоїнств представників цієї професії можна додати ще кілька пунктів – вміння створювати щось нове і відповідно бути сподвижниками прогресу, який, як багато хто знає, ніколи не зупиняється.

У нашому світі немає нічого ідеального, але люди століттями продовжують прагнути досконалості. І ось саме метрологія і стандартизація стали тими інструментами, завдяки яким сучасна людина намагається осягнути ці, здавалося б, ілюзорні цілі. «Немає у світі досконалості» – говорить народна мудрість. “Ну і що? Якщо немає, то ми і цей еталон придумаємо », – сміливо відповідають сучасні працівники стандартизації та метрології. Адже воістину захопленим своєю роботою людям вже точно припала б до душі головна задача всього сущого – знайти еталон досконалості.

Тим часом, поки фахівці даної професії по всьому світу намагаються вирішити цю загадку, співробітники ЦЛАМ продовжують професійно виконувати свої обов’язки – впроваджувати, покращувати і головне – вимірювати. А в перервах між своїми основними обов’язками – прискорювати технічний прогрес.

– Без метрології була б неможлива взаємодія всіх країн земної кулі в різних областях людської діяльності, – стверджує начальник центральної лабораторії автоматизації і механізації – головний метролог заводу Володимир Журбенко. – Торгівля, розвиток передових технологій, наука – це лише кілька прикладів тих сфер, де метрологія є одним з ключових факторів. І, звичайно ж, металургія є галуззю, в якій без метрології та стандартизації – нікуди! Сучасний світ економіки та промисловості диктує свої умови, а це значить, що нам щодня є над чим працювати. Адже, як відомо, робота сучасного металургійного підприємства будується на таких основних стовпах, як зниження собівартості продукції, систематичне поліпшення її якості та енергоефективність. І всі ці три пункти охоплює в своїй діяльності ЦЛАМ.

Одним з ключових структурних підрозділів ЦЛАМ є якраз лабораторія метрології, в якій під керівництвом начальника лабораторії Олександра Арістова трудяться 18 висококваліфікованих фахівців. Щодня співробітники цього підрозділу ведуть досить складну і точну роботу, завдяки якій НЗФ вдається не тільки стабільно функціонувати, а й проводити заходи по модернізації виробничих процесів.

– Я прийшов на завод ще практично підлітком, – згадує Олександр Володимирович. – Вже тоді в лабораторії працювали справжні гуру, які жили своєю професією, були сподвижниками інновацій не тільки на НЗФ, але і в Україні. Тим вимірювальним приладам, які тоді «з нуля» створювали заводські метрологи, не було аналогів ні у нас, ні за кордоном. У той час нам вдалося першими створити систему передачі інформації на комп’ютери, які, до речі, тоді тільки почали з’являтися на підприємстві, і багато хто навіть не міг розібратися з їх функціями і принципами роботи. До нас зачастили з візитами фахівці з інших підприємств, щоб перейняти цю технологію. Хоча до цього ми чули багато критики, мовляв, «вам не вдасться передавати інформацію на комп’ютер через телефонний кабель». В результаті кропіткої роботи ми навіть (посміхається, – прим. авт.) створили своєрідну мережу на базі телефонного кабелю, по якій, різні заводські структури могли отримувати інформацію про спожиту електроенергію. Мені б дуже хотілося, щоб сучасна молодь не тільки хворіла професією, як наше покоління, а й перевершувала нас.

І тут важко посперечатися, адже велика частина співробітників лабораторії метрології – люди «старого гарту», які володіють колосальним багажем знань і досвідом. Саме завдяки їх «хватці» на заводі все також чітко і неухильно ведеться ефективна робота в області вимірювання та автоматизації виробничих процесів. Для того, щоб не бути голослівними, ми вирішили розповісти нашому читачеві про декілька важливих проектів, які на сьогоднішній день реалізуються на НЗФ силами ЦЛАМ та інших ключових підрозділів заводу.

– Під час системного моніторингу заводських підрозділів та виробничих процесів ми проводимо аналіз і робимо висновки, де і яке вимірювальне обладнання необхідно встановити або модернізувати застаріле, – підкреслив Володимир Іванович. – Так, на сьогоднішній день було прийнято рішення встановити додаткову вагову для зважування автомобілів-довгомірів. Нагадаю, що поки на заводі діє тільки одна така вагова в районі ПЦ-9. Для того щоб виключити простої в випадках виходу з ладу вагового обладнання, що тягне за собою скупчення автотранспорту, фахівцями ЦЛАМ було подано пропозицію по установці додаткових ваг для зважування даного виду автомобілів, яке було схвалено керівництвом заводу. На даний момент ми плануємо встановити цей об’єкт на майданчику між заводоуправлінням і ВГОСВ.

Нові автомобільні ваги, які повинні доставити на НЗФ вже через кілька тижнів, матимуть довжину вантажоприймальної платформи 18 метрів, клас точності – 0,1%, а також можливість зважувати вантажний транспорт масою до 80 т. Нова вагова буде обладнана всім необхідним для ведення безперервної роботи.

Також в ці дні триває робота зі встановлення вологомірів на дозуваннях дозувальних відділень ЦВФ. У вересні поточного року на 3-у та 4-у дозуваннях вже встановили сучасне обладнання, а в листопаді, згідно з планом, буде завершена установка вологомірів на дозуваннях №5 та №8.

– Завдяки встановленню цього вимірювального обладнання нам вдасться раціонально використовувати сировину, – відзначає Володимир Журбенко. – Адже зниження собівартості за рахунок точності дозування допоможе заводу економити, а значить, надалі спрямовувати ці кошти на модернізацію основних виробничих процесів.

А ось на наступний рік фахівці ЦЛАМ спільно з колегами ЦВФ та АГЦ ставлять перед собою досить масштабну мету – здійснити модернізацію поточно-транспортної системи заводу. На сьогоднішній день в цій галузі проводиться активна погоджувальна робота, розглядаються варіанти, ведуться переговори з потенційними підрядниками. За словами начальника ЦЛАМ, включення даного заходу в Програму розвитку заводу буде безпрограшною інвестицією. Реалізація даного проекту допоможе нам не тільки значно поліпшити ефективність виробництва в основних цехах, а й зведе до мінімуму вплив людського фактора, який може негативно впливати на процеси, що відбуваються під час виробництва продукції. Таким чином, ми зможемо підвищити якість наших феросплавів і більш раціонально використовувати сировину.

Варто також відзначити, що на НЗФ триває реалізація Програми «Розробка і впровадження бази даних технологічних параметрів і електричних характеристик процесу виплавки феросплавів». Завдяки ефективному тандему фахівців ЦЛАМ і ЦОІЗ вже був реалізований другий етап програми. Так, були розроблені і впроваджені бази даних та електричних характеристик, параметрів процесу виплавки феросплавів, а також введені в дію інструменти та форми перегляду їх параметрів. Надалі співробітники ЦЛАМ планують продовжувати роботи в напрямку покращення виробничих процесів, що в результаті дасть досить відчутні результати.

НЗФ – Нікопольський завод феросплавів / УкрФА – Українська Асоціація виробників феросплавів