Сергій Шуваєв: «Безумовним досягненням 2017 го року стало перевиконання плану з випуску концентрату на 12%»


Саме на цьому показнику акцентував увагу Голова правління ПАТ «ПОКРОВСЬКИЙ ГЗК» Сергій Шуваєв під час свого виступу на підсумковій нараді, яка відбулася 28-го грудня. Тут були присутні керівники функціональних напрямків комбінату, начальники цехів та інших структурних підрозділів, а також голова профкому Євген Запускалов. Говорили про основні тенденції роботи підприємства, підсумки та передумови на майбутнє.

«Собівартість – це показник нашої економічної конкурентоспроможності на ринку»

– Безумовним успіхом 2017 року є 93 тисячі тонн концентрату, які комбінат випустив понад план. Це 12%, тобто показник майже за 1,5 додаткових місяці діяльності підприємства, якого ми зуміли досягти завдяки ефективній роботі протягом року. Такий успіх – заслуга трудових колективів всіх підрозділів комбінату, але, в першу чергу, – наших кар’єрів та фабрик. Кар’єри наполегливо працювали над перевиконанням завдань з вскриші та видобутку, фабрики – над зниженням питомої витрати руди. Цей факт позитивно вплинув на собівартість продукції підприємства. Попит на нашу сировину стабільний, а значить ми сміливо можемо говорити про те, що сьогодні концентрат комбінату економічно конкурентоспроможний на ринку, – почав свій виступ керівник підприємства.
Як зазначив Сергій Павлович, на роботу комбінату у 2017 році впливали як позитивні, так і негативні чинники.
По-перше, Програма технічного розвитку, яка передбачала освоєння коштів в сумі понад 300 млн. грн., реалізована тільки на 50%. І, в першу чергу, на це вплинуло те, що не в повному обсязі виконані капітальні ремонти гірничорозкривного обладнання. Причиною тому є зміна договорів з банками, які обслуговують комбінат, перейменування нашого підприємства та інші моменти, які ускладнювали укладання договорів та поставку товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ). Але, до честі нашого комерційного спрямування, виробничо-технічного розвитку (ВТР), в частині поставок, виконана практично повністю. Всі невикористані запаси зараз знаходяться на складах і будуть освоєні у 2018 році.
«Програма ВТР 2018 року, вперше за всю історію комбінату перевищує 600 мільйонів гривень»
– Це колосальна сума! Щотижня ми повинні освоювати по 10 мільйонів гривень, і реально є дуже високі ризики не впоратися з цим завданням. Але тим не менше, ми беремо це на себе і будемо намагатися спрацювати на максимум. Що вийде – не знаємо, тому що в досвіді роботи комбінату ніколи не було таких значних сум для освоєння коштів за програмою ВТР. А ще у нас є програма цільових ремонтів, яка налічує 108 мільйонів гривень. Ці кошти – запорука працездатності обладнання та подальшого розвитку підприємства. Тому ми зобов’язані зробити все можливе і неможливе, щоб впоратися з поставленими амбітними цілями, – стверджує Сергій Павлович.

«Ми явно не допрацьовуємо в плані простоїв та продуктивності гірничо-розкривного обладнання (ГРО)»
– Вважаю справедливим сказати про те, з якими труднощами нам довелося зіткнутися в минулому році. Ми явно не допрацьовуємо в плані простоїв та продуктивності гірничорозкривного обладнання, – зазначив Сергій Шуваєв, звертаючись до присутніх керівників. – Цілий рік ми боролися з необгрунтованими простоями ГРО, проводили наради, постійно вникали в кожну ситуацію, що склалася. Не можна сказати, що це питання не зрушилось з «мертвої точки», але все-таки його ще потрібно допрацьовувати, над чим ми будемо продовжувати наполегливо працювати.
За словами керівника підприємства, головне завдання на 2018 та подальші роки – робота з персоналом. Хоча світові практики говорять про те, що кращий ринок – це ринок всередині своєї країни, але економічні тенденції України такі, що наші люди виїжджають за кордон в пошуках більш високого рівня життя та заробітної плати. І такої долі комбінат теж не уникнув. Але якщо говорити про 2017-тий, то нам, втративши в першому півріччі понад 400 осіб, вдалося у другому – призупинити кадровий відтік і прийняти нових працівників, довівши чисельність персоналу до такої, якою вона була на початку року. Як зазначив Голова правління, неймовірно складно працювати в таких умовах, але судячи з передумов, в найближчому майбутньому кращого не передбачається. А отже підвищення рівня знань вже працюючих людей, в плані навчання та сумлінного ставлення до праці, – це головне завдання кожного керівника.
– За результатами розслідувань причин аварій ГРО, які відбулися на комбінаті в жовтні-листопаді минулого року, ми побачили, що явно не допрацьовуємо з персоналом. Нам потрібно продовжувати працювати з тими людьми, які ремонтують та експлуатують техніку. Для цього розробляти нові інструкції з експлуатації обладнання, пробувати застосовувати більш ефективні методи навчання. І це абсолютно необхідна умова для нашого подальшого розвитку та утримання конкурентоспроможності продукції на ринку. По-іншому, підприємству не домогтися збільшення обсягів виробництва та інших переваг, особливо з урахуванням відсутності Шевченківського кар’єра, – пояснює Голова правління.

«Вибуття Шевченківського кар’єра – наша загальна сімейна трагедія»
Це ще одна трудність, яку комбінату доведеться переживати, компенсувати втрачені куби та тонни руди за рахунок решти сил. До червня 2018 року в Шевченківському кар’єрі з видобутку руди працюватимуть два крокуючих екскаватори, а потім тут виробниче життя і зовсім зупиниться. Але як розповів Сергій Павлович, в поточному році ця втрата може пройти для підприємства безболісно. За рахунок накопичення 100 тисяч тонн сировини на рудних складах, запланований обсяг виробництва концентрату у 2018 році практично дорівнює показнику 2017-го. А ось у 2019 році таких запасів вже не буде.
– Основний випуск нашої товарної продукції забезпечують Чкаловський № 2 та Північний кар’єри, а також ЧЗФ. Тому потрібно дуже серйозно інтенсифікувати роботу двох, які залишилися оксидних кар’єрів та збільшувати обсяги видобутку тут до 1 мільйона тонн руди на рік. Без цього собівартість наша буде виглядати блідо. Вже навіть у 2018-му році вона зросла рівно на 50% у порівнянні з фактом 2017-го. Так, тут зіграло роль і те, що комбінат не зміг освоїти заплановані ТМЦ, а також зростання цін мінімум на 20%. Тому наголошую, що нам потрібно неабияк потрудитися, щоб виконати все задумане і не втратити свою конкурентоспроможність, – каже керівник підприємства.