КУЦІН Володимир Семенович – голова правління, генеральний директор АТ «Нікопольський завод феросплавів».

Народився 14 травня 1950 року в місті Сизрані Куйбишевської області (РФ) в сім’ї військовослужбовця.

У 1972 році закінчив Дніпропетровський металургійний інститут (нині – НМетАУ). Інженер-металург (факультет матеріалознавства та обробки металів).

З 1973 р. по 1999 р. працював на підприємствах чорної металургії на посадах інженера прокатного відділу Дніпропетровського інституту чорної металургії, представника органу держприйомки Дніпропетровського металургійного заводу ім. Петровського, старшого майстра, заступника начальника техвідділу, начальника цеху, головного інженера Дніпропетровського металургійного заводу ім. Комінтерну, голови правління-директора ВАТ «Новомосковський трубний завод».
З травня по листопад 1999 року обіймав посаду заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з питань управління гірничо-металургійної промисловості.
У листопаді 1999 року Куціна В.С. обрано на посаду голови правління, генерального директора ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» – найпотужнішого в Європі електрометалургійного підприємства, головного місто утворюючого підприємства м. Нікополя.

Заслужений металург України (2002 рік), доктор технічних наук (2012 рік), лауреат премій ім. 3.І. Некрасова (2009 рік) та Державної премії в галузі науки і техніки 2014 (2015 рік).
У 2012 році Куцін В.С. став повним кавалером ордена «За заслуги» (І, ІІ, ІІІ ступенів).
Відзначений Почесними грамотами Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Почесною відзнакою голови Дніпропетровської обласної ради, Почесним знаком Дніпропетровської обласної ради «За розвиток місцевого самоврядування» та нагрудним знаком «За розвиток регіону».
Нагороджений орденами Української православної церкви Рівноапостольного князя Володимира І ступеня, Преподобного Іллі Муромця ІІ ступеня.

3 2002 р. по 2006 р. як депутат Дніпропетровської обласної ради Куцін В.С. брав активну участь у вирішенні нагальних питань мешканців м. Нікополя, У 2006-2010 рр. – депутат Нікопольської міської ради, у 2010 р. та у 2015 р. повторно обраний депутатом Дніпропетровської обласної ради.

З 2012 року – член Національного олімпійського комітету України.

У 2010 році за ефективну і сумлінну багаторічну працю, вагомий внесок у розвиток виробництва і соціальної сфери ПАТ НЗФ, активну життєву позицію, плідну громадську роботу, високий авторитет серед громадськості міста Куціну В.С. присвоєно звання «Почесний громадянин м. Нікополя». У 2016 році Куціна В.С. нагороджено Почесною відзнакою Нікопольської міської ради «Честь і слава».

У квітні 2009 року Президією Академії наук України удостоєний премії імені З.І. Некрасова. Робота присвячена темі утилізації відходів феросплавного виробництва, розробці технології використання відсіву, що утворюється при дробленні феросплавів, шляхом виготовлення з них брикетів і подальшого застосування в основному виробництві феросплавів. За роботу “Новітні енергозберігаючі технології виробництва марганцевих феросплавів у електропечах” у 2015 році присуджено Державну премію в галузі науки і техніки 2014 року.

Доктор технічних наук (2012 р). Тема дисертації: «Теоретичне узагальнення, дослідження і розробка ресурсо-енергозберігаючих процесів і технологій виробництва марганцевих феросплавів у високопотужних електропечах».

Опублікував більше 60 наукових робіт, на його рахунку – 15 винаходів.

Входить до складу засновників Української асоціації виробників феросплавів.

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ»   

АТ НЗФ розташований у Нікополі, який є центром Нікопольського марганцеворудного басейну. Основним видом діяльності заводу є виробництво марганцевих феросплавів – феросилікомарганцю і феромарганцю, що використовуються у сталеплавильному виробництві. АТ НЗФ є найбільш потужним підприємством із виробництва марганцевих феросплавів в Україні та одним із найбільших у світі з проектним обсягом виробництва понад 1 млн тонн на рік.

Історія

Необхідність збільшення виробництва марганцевих феросплавів виникла ще в середині минулого століття у зв’язку із бурхливим розвитком світової економіки та, як наслідок, зростанням обсягів виробництва сталі. З метою наповнення наявного дефіциту феросплавів у 1962 році було розпочато будівництво НЗФ, проектування та освоєння якого велося у тісній співпраці із вченими провідних наукових шкіл та вишів колишнього СРСР. Проект заводу розроблявся Харківським інститутом «Діпросталь». У ньому були закладені абсолютно нові конструкції плавильних агрегатів, а сам завод створювався унікальним за концентрацією потужностей. Днем народження заводу стало 25 березня 1966 року – дата підписання акта здачі в експлуатацію першої черги металургійного виробництва.

НЗФ сьогодні

У складі заводу діють 16 основних і допоміжних цехів. У цеху виробництва феросплавів встановлено 16 рудовідновних електропечей потужністю 22,5-75 МВА. Весь виплавлений метал розливається на 11-ти розливних машинах і для зручності споживачів та підвищення конкурентоспроможності фракціонується на шести дробильно-сортувальних комплексах. Відвантажувати феросплави можливо навалом та упакованими у м’які контейнери (типу біг-беґ), залізницею або автотранспортом. Для забезпечення перевезення продукції морським шляхом на заводі діє термінал із відвантаження феросплавів у морських контейнерах, що виключає додаткові перевалки в портах відвантаження, зберігає якість продукції, знижує собівартість і скорочує терміни виконання замовлень.

Крім того, на заводі діє окремий плавильний цех, на балансі якого шість електропечей потужністю 3,2 МВА, чотири з яких виробляють середньовуглецевий феромарганець і дві – електроплавлені зварювальні флюси. Також діють цех вторинної переробки феросплавного виробництва, що дозволяє повністю переробляти поточний шлак у товарну продукцію – граншлак і шлаковий щебінь; дільниця шлакового лиття для вироблення продукції з вогняно-рідких шлаків, а також цех виробництва трикотажу.

АТ НЗФ є повністю автономним підприємством, що забезпечує свої потреби у підготовці сировини, електродної маси, утилізації відходів виробництва, проведенні поточних і капітальних ремонтів устаткування. Для цих цілей на заводі діють агломераційний цех, де працюють чотири агломашини АКМ-105, дільниця електродної маси, ремонтні та допоміжні цехи.

З виходом заводу на закордонні ринки та враховуючи потреби сучасного виробництва якісної сталі, різко зріс попит на продукцію з низьким вмістом фосфору. Одночасно, поряд із нікопольськими високофосфористими рудами, на заводі використовують імпортні низькофосфористі марганцеві руди. Сьогодні споживання таких руд, що видобуваються в Австралії, ПАР, Гані, Габоні, Бразилії, складає близько 50 % від загального їх споживання по заводу. Завдяки цьому комплексу заходів АТ НЗФ виробляє весь спектр феросилікомарганцю, високо- і середньовуглецевого феромарганцю за бажанням споживачів із високим або низьким вмістом фосфору і марганцю, що дозволяє утримувати ринки збуту і забезпечувати роботу заводу. При цьому пріоритетним напрямком залишається максимальне споживання вітчизняної сировини. Зараз нашими споживачами є близько 30 країн Європи, Америки, Азії, Африки, Близького Сходу, в числі яких такі промислово розвинені країни, як США, Японія, Південна Корея, Великобританія, Австрія тощо. Обсяг експортної продукції складає близько 75-80 % від загального виробництва.

АТ НЗФ і зараз нарощує обсяги виробництва і залишається одним із високоефективних підприємств галузі, орієнтованих на сучасні потреби ринку марганцевих феросплавів. Крім того, вже більше ніж 50 років НЗФ є основним містоутворюючим підприємством, відрахування якого до бюджету міста Нікополя складають близько 30%.

Екологія та інновації  

Одним із важливих напрямків у роботі заводу є впровадження заходів із екологічної безпеки виробництва і охорони навколишнього природного середовища. Так, в АТ НЗФ практично повністю виключено використання природного газу, замість якого застосовано ферогаз, що попутно утворюється під час виробництва феросплавів. Розроблена екологічна стратегія щодо скорочення забруднення навколишнього середовища, яка спрямована на вдосконалення систем очищення технологічних газів і пов’язана із заміною малоефективних “інерційних” на найкращі та ефективні на сьогоднішній період – рукавні фільтри. При цьому вловлений пил та шлам в обсязі до 60 тисяч тонн на рік повторно використовується під час виробництва агломерату, частково заміщуючи марганцеву руду.

АТ НЗФ, як одне з найбільших підприємств гірничо-металургійного комплексу країни, є активним учасником екологічних програм Дніпропетровської області. Впроваджені проекти повністю відповідають завданням регіональних і державних інноваційних програм з охорони навколишнього середовища. Тільки за останні 15 років в АТ НЗФ виконано 9 природоохоронних заходів із будівництва потужних (сумарна потужність 4,4 млн м³ на годину) високоефективних систем очищення на загальну суму 363 млн грн, що дозволило знизити кількість викидів твердих забруднюючих речовин в атмосферу в 2,5 раза і питомий показник викиду марганцю в 2 рази. З 2010 року завод повністю припинив скидання забруднених зливових і колекторно-дренажних вод у водні об’єкти, встановивши ефективні системи очищення води, що дозволило повернути до 470 тис. куб. води у технологічний цикл із відповідною економією витрат свіжої води Каховського водосховища.

Якість

У 2002 році на підприємстві була розроблена і сертифікована система менеджменту якості відповідно до вимог МС ISO 9001: 2000 та ДСТУ ISO 9001-2001.
З метою зменшення негативного впливу виробництва на навколишнє середовище в 2005 році була розроблена і сертифікована система менеджменту навколишнього середовища відповідно до вимог МС ISO 14001: 2004. На підприємстві задекларовано Екологічну політику, проведено роботи зі створення інтегрованої системи менеджменту якості та навколишнього середовища.
За системами менеджменту якості та менеджменту навколишнього середовища отримані сертифікати відповідності вимогам МС ISO 9001 і МС ISO 14001, видані компанією «БЮРО ВЕРІТАС Сертифікейшн Україна», і сертифікат відповідності вимогам ДСТУ ISO 9001, виданий ДП «Дніпростандартметрологія».

З 2003 року на відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO 5446-1980 та ISO 5447-1980 сертифікована основна продукція АТ НЗФ – високовуглецевий феромарганець і феросилікомарганець.

Соціальна сфера

За ініціативою адміністрації підприємства і первинної організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України АТ НЗФ зберіг та розвиває всі соціальні об’єкти заводу. Так, у центрі міста діє Палац культури та спорту «Електрометалург» ім. Б.Ф. Величка. Тут проводяться всі головні культурні заходи заводу і міста. Розвиток соціальної сфери НЗФ неможливо уявити і без медико-санітарної частини, на базі якої зосереджені всі фахівці: і терапевти, і вузькі спеціалісти. Феросплавники також мають змогу відпочити і оздоровитись у санаторії-профілакторії «Електрометалург», на базі відпочинку «Чорноморське узбережжя» та міській базі відпочинку «Феросплавник». Однією з візитівок не лише нашого міста і заводу, а й усієї спортивної Дніпропетровщини по праву можна вважати спортивний клуб «Електрометалург», на базі якого працює дитячо- юнацька спортивна школа. Її вихованцями є чимало володарів олімпійських титулів, призерів та учасників чемпіонатів Європи і світу таких, як О.Антонова, К.Симашко, М.Стенковий, Я.Гонтарик, О. Шамотіна, В.Гераскевич та інші.

Контакти:
53200, Україна, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 310.
+38 (0566) 654-236; Е-mail: 01@nzf.com.ua

Для комерційних пропозицій:
Відділ збуту: тел:+38 (0566) 654-608, Е-mail: sales-dep@nzf.com.ua

Офіційний сайт: https://www.nzf.com.ua,
сторінка групи «Нікополь феросплавний» у Facebook: http://www.facebook.com/groups/nikopol.ferro/