Звернення УкрФА щодо проекту Закону України «Про державний екологічний контроль»

У Верховній Раді України зареєстрований проект Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091 від 19.02.2020, до тексту якого у фахівців провідних бізнес-асоціації є суттєві концептуальні зауваження.

Українська асоціація виробників феросплавів та іншої електрометалургійної продукції «УкрФА», яка об’єднує провідні феросплавні та гірничо-збагачувальні підприємства України, надала свої критичні зауваження стосовно проекту ЗУ «Про державний екологічний контроль» № 3091, листом до робочої групи при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, під головуванням заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Шахматенка Р.С.

Надані пропозиції та зауваження містять альтернативний підхід щодо покращення існуючого законодавства з питань екологічного контролю в Україні:
1) Принциповим зауваженням до проекту Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091 є виведення екологічного контролю з-під дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що створює передумови для здійснення додаткового тиску контролюючими органами на суб’єктів господарювання без можливості захисту. Це створює значні корупційні ризики. Основні відмінності Законопроекту «Про державний екологічний контроль» № 3091 та ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відображені у додатку.

2) Проектом Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091 державній екологічній інспекції надаються контрольні функції в непрофільних для неї напрямках, зокрема, в транспортній сфері, в сфері державного геоконтролю, що створює ризик непрофесійного здійснення своїх повноважень контролюючим органом.

3) Таким чином, підготовка профільного законопроекту, який регулюватиме здійснення державного екологічного контролю, потребує іншої концепції, на відміну від закладеної у проекті Закону № 3091, і саме тому ми вважаємо неможливим якісне доопрацювання проекту Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091 таким чином, щоб усунути всі критичні зауваження.

Отже, усвідомлюючи важливість та необхідність забезпечення здійснення екологічного контроля в Україні, звертаємося до Комітету з питань екологічної політики та природокористування з проханням відкликати та зняти з розгляду ВРУ проект Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091 і почати розробку нового законопроекту враховуючи необхідність збалансування інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання. Пропонуємо залучити профільні асоціації, представників суб’єктів господарювання, громадськості, які забезпечуватимуть збалансоване здійснення державного екологічного контролю, без односторонньої переваги адміністративного тиску та росту корупційних ризиків функціонування органів державного екологічного контролю. Готові долучитися до розробки такого нового законопроекту.